Freestyle fotbal: Od ulice až na vrchol světa

palle-freestyle.jpg

Freestyle fotbal, umění ovládat míč za hranicemi tradiční hry, se zrodil na ulicích a dnes se řadí mezi nejrychleji rostoucí sportovní disciplíny světa. Tento dynamický mix sportu, akrobacie a umění oslovuje mladé talenty napříč kontinenty, včetně České republiky, která v něm nachází své místo na globální mapě.

joga bonito-freestyle.jpg

Vývoj a současnost

Dalším velkým milníkem byl rok 2008, kdy společnost Red Bull uspořádala první oficiální mistrovství světa Red Bull Street Style. Soutěžící z různých zemí začali prezentovat své unikátní styly a triky, což přilákalo tisíce fanoušků. Mezi nejslavnější jména této éry patří Francouz Sean Garnier, Švéd Palle, Nor Azun, Angličan Andrew Henderson, Japonec Tokura, či Polák Szymon Skalski (přezdívaný Szymo).

Freestyle fotbal se postupně stal plnohodnotnou disciplínou s vlastními pravidly a soutěžemi. Dnes se rozlišuje několik hlavních kategorií, včetně „Lower body“ triků (práce s nohama), „Upper body“ triků (práce s hlavou a tělem) nebo „Sit down“ (triky v sedě). Každý freestyler si buduje svůj vlastní styl a kombinuje techniku s kreativitou, což činí tento sport jedinečným. K rozvoji freestyle fotbalu výrazně napomohl i turnaj Super Ball, který se každoročně koná u nás v České republice a je organizován komunitou pro komunitu. Za zrodem toho turnaje stojí Lukáš ,,LUCASO'‘ Škoda, který současně stojí i za všemi freestyle fotbalovými turnaji dneška.

Začátky a globální rozmach

Kořeny freestyle fotbalu sahají do 80. a 90. let, kdy se objevily první experimentální triky s míčem v Latinské Americe a Evropě. Brazílie a Argentina byly známy svou vášní pro kreativní ovládání míče, které bylo součástí každodenní fotbalové kultury.

Rozvoji mezinárodního Freestylu hodně napomohla firma Nike, která pořádala různé soutěže a setkání. Poté jejich kampaň Joga Bonito zaměřená na krásu fotbalu pozvedla freestyle ještě o něco výš. V průběhu posledních let zažil internet freestylový boom. Kluci (později dokonce i holky) každého věku začali natáčet své dovednosti na video a „uploadovali“ na internet (především na youtube.com) a vznikala nová seskupení freestylerů, kteří si udělali vlastní značku a internetovou stránku. Freestylu se využívá i na živá představení, do TV show, reklam nebo poločasové programy nejen fotbalových zápasů.

skorkovský - web.jpg

Freestyle fotbal v Česku

I v Česku se pořádají prestižní turnaje jako Mistrovství ČR nebo Red Bull Street Style. Díky tomu si freestyle fotbal získal pevné místo v srdcích fanoušků, kteří oceňují nejen technickou zdatnost, ale i originalitu a show.

Českou historii lze datovat zhruba od roku 1975. Mezi první fotbalové žongléry a také rekordmany na území tehdejšího Československa, předchůdce dnešní generace vyznavačů freestyle fotbalu v České republice a na Slovensku, patřili Josef Kalaš z Povážské Bystrice a Josef Lochman z Výprachtic. Tyto borce následoval Jan Skorkovský z Prahy, který netradičnímu fotbalovému umění ve volném stylu věnoval celý život a v průběhu třiceti let vytvořil stovky rekordů (v letech 1982 až 2011). Výkony Skorkovského inspirovaly další nadšence, především specialistu, rekordmana ve hře různých míčů hlavou, s řeckým jménem Bursas Charalambos, z Branek u Valašského Meziříčí (od roku 1995) a držitele desítek rekordů z Mezinárodních festivalů v Pelhřimově Jiřího Kremsera z Darkoviček u Hlučína (od roku 2000).

Česko se rychle etablovalo jako země s talentovanými sportovci. Důkazem toho je například Fotbal bez limitu, tým s několikanásobnými mistry, který proslavil český freestyle svými výkony na mezinárodních soutěžích. Kluci nejenže propagují tento sport u nás, ale také pořádí workshopy a turnaje, čímž motivují další generace.

Mezi průkopníky české scény patří jména jako Lukáš "LUCASO" Škoda, Jan Krepl a Petr ,,KARI'‘ Karásek, kteří se stali vzory pro mladou generaci freestylerů. Historicky první mistrovství České republiky a Slovenska se konalo v roce 2008 v pražském Veletržním paláci pod jménem Red Bull Street Style. Závodů se účastnilo na sto závodníků, kteří museli projít kvalifikacemi v Brně, Bratislavě a Praze. Prvenství v turnaji si odvezl již zmíněný Jan Krepl ze Vsetína.

Budoucnost freestyle fotbalu

S rostoucí popularitou sociálních sítí se freestyle fotbal stává stále dostupnějším. Mladí sportovci mohou sdílet své výkony, učit se od světových špiček a inspirovat se navzájem. Navíc se stále častěji objevuje jako doprovodný program na velkých sportovních akcích či festivalech, což přitahuje nové zájemce.

Freestyle fotbal tak neustále roste a propojuje lidi po celém světě. Ať už na profesionální úrovni, nebo jen jako zábava v parku s přáteli, má tento sport jedinečnou schopnost inspirovat a motivovat k překonávání vlastních hranic.